Ako su aktivirana upozorenja za istaknute delove i senke u softveru DPP, svetle oblasti za koje postoji rizik od ograničavanja prekrivene su crvenom bojom. Oblasti koje su potencijalno previše tamne, pa postoji rizik od ograničavanja nijansi u senkama, prekrivene su plavom bojom.
Kao entuzijasta za fotografiju, verovatno ste navikli na to da koristite postavke i opcije fotoaparata za doterivanje fokusa, ekspozicije i kompozicije fotografija, a možda i rutinski pregledate snimke na LCD ekranu fotoaparata, pa ih ponovo pravite sa blago izmenjenim postavkama da biste dobili željeni rezultat. Pošto se toliko truda ulaže u snimanje, slika direktno iz fotoaparata često je dovoljna za dokumentovanje iskustava, ali postoje specijalne prilike koje opravdavaju dodatno posvećivanje pažnje. Venčanja, godišnjice, rođendanske zabave, diplome, prvi koraci deteta… trenutke koji se događaju jednom u životu vredi zapamtiti u najboljem svetlu, pa je zato važno da naučite da uređujete fotografije. To vam omogućava da popravite mnoge greške, unapredite kompoziciju, osvetljenost i druge tehničke aspekte, kao i da dobijete upečatljiv izgled na svim slikama sa nekog događaja i još mnogo toga.
Da biste sebi pružili više mogućnosti pri uređivanju slika, najbolje je da snimate u RAW formatu – tj. da fotoaparat podesite tako da čuva slike kao RAW datoteke umesto kao JPEG prilikom snimanja. RAW datoteka u suštini predstavlja digitalni negativ koji sadrži sirove, neobrađene podatke sa senzora fotoaparata, od kojih možete da dobijete nekoliko interpretacija slike. JPEG datoteke su već obrađene u fotoaparatu i lako možete da ih delite direktno iz fotoaparata, ali pružaju veoma malo prostora za uređivanje ili korekciju. Praktičan način da dobijete najbolje iz oba sveta je da fotoaparat podesite tako da čuva RAW i JPEG datoteke – na taj način dobijate sliku koju možete lako da delite, kao i RAW datoteku koju naknadno možete da unapređujete i da sa njom eksperimentišete. Međutim, imajte na umu da će vam biti potrebno više prostora na memorijskoj kartici u fotoaparatu da biste snimili obe verzije svakog snimka.
Da biste kreirali fotografiju od RAW datoteke, potrebno je da je obradite. To možete da uradite u fotoaparatu, što vam omogućava da pravite neke izmene „u letu“, kao što su doterivanje osvetljenosti, popravljanje aberacija objektiva, primena unapred podešenih efekata, poput Živopisno ili Umekšano, itd. Međutim, ima smisla da obradu obavljate na (mnogo većem) ekranu računara pomoću specijalizovanog softvera za obradu RAW datoteka, kao što je besplatni Digital Photo Professional (DPP) kompanije Canon ili Adobe® Lightroom®. Lako je i omogućava vam da primenite drugačiji stil slike, balans bele, postavku redukcije šuma i još mnogo toga. Svako uređivanje na RAW datoteci (u fotoaparatu ili na računaru) može da se opozove, što znači da se originalna datoteka ne menja, pa je sve izmene moguće opozvati, doterati ili ukloniti bilo kada, čak i ako zatvorite datoteku i ponovo je otvorite kasnije.