Ako tražite opuštajući predah od svakodnevnog života, voda verovatno nije daleko – od porodičnog dana na plaži do šetnje po prirodi uz vijugavu reku, mnogi ljudi uživaju u umirujućim efektima vode u prirodi. Bez obzira na to da li je u pitanju zapljuskivanje talasa, zamućena izmaglica prskanja vodopada ili refleksije na jezeru, na vašim snimcima ovog leta će verovatno biti vode. Ali kako da pravite upečatljive fotografije tako raznovrsnog i pokretnog subjekta? Postoji mnoštvo kreativnih opcija koje možete da primenite da biste poboljšali svoje letnje fotografije.
Ovih pet tehnika za fotografisanje vode pomoći će vam da prenesete slike na novi nivo, bez obzira na to da li istražujete u letnjim vremenskim uslovima ili pronalazite subjekte bliže domu tokom hladnijih meseci.
OSNOVE FOTOGRAFISANJA
Uživanje u prirodi: 5 tehnika za fotografisanje vode
1. Kako da snimate refleksije na vodi
Velika količina statične vode idealna je za snimanje jasnih refleksija, što je odličan način da dodate upečatljivost inače običnom pejzažu. Obratite pažnju na vodu dok ste napolju i u pokretu – potoci će vam dati apstraktnije efekte refleksije, dok mirna površina bare može da stvori opušteniju refleksiju nalik ogledalu. Ako je to ono što tražite, pronađite zaklonjeno mesto ili sačekajte da se povetarac smiri pre nego što napravite snimak.
Ako fotoaparat podesite na režim prioriteta blende (Av), moći ćete da izaberete otvor blende, dok fotoaparat automatski podešava brzinu zatvarača kako biste dobili odgovarajuću ekspoziciju. Da biste bili sigurni da će prednji plan i reflektovani detalji u daljini ostati oštri, izaberite mali otvor blende i upotrebite kalkulator dubine polja (DOF) i hiperfokalne razdaljine u aplikaciji Photo Companion. Hiperfokalno fokusiranje pomaže vam da veći deo kadra bude oštar pronalaženjem najbliže tačke u kojoj možete da fokusirate, uz održavanje prihvatljivo oštre pozadine.
Umesto malog otvora blende, možete da probate sa veoma širokim otvorom blende kako biste zamutili prednji plan ili refleksiju i dobili apstraktan efekat.
2. Kako da fotografišete vodopade
Kada sledeći put tokom šetnje u prirodi uočite tutnjajući vodopad koji poziva da bude snimljen na fotografiji, postarajte se da to na najbolji način iskoristite tako što ćete u foto-opremu dodati filter neutralne gustine (ND). ND filteri sprečavaju ulazak svetla u fotoaparat u određenim količinama (koracima), što vam daje veću kontrolu pri izboru brzine zatvarača. ND filter sa 6 koraka idealan je za vodopade – i verovatno je najbolji univerzalni filter za zamućivanje prikaza vode. Pre nego što počnete da snimate, proučite tok vodopada i uočite gde se stvara pena u podnožju jer je to oblast koja će formirati prelepo prugasto zamućenje.
Za jednostavno podešavanje, podesite fotoaparat na ručni režim (M) sa dovoljno malim otvorom blende da biste obezbedili veliku dubinu polja i sa ISO osetljivošću 100, pa podešavajte brzinu zatvarača dok merenje ne bude izgledalo dobro. Zatim postavite ND filter i podesite brzinu zatvarača u skladu sa tim. Svaki korak količine svetla koje blokira ND filter omogućava vam da udvostručite vreme ekspozicije. Metod brojanja pomoću klikova može da bude koristan za ponovno izračunavanje, pošto jedan korak čine dva ili tri klika na točkiću za brzinu zatvarača po zaustavljanju (u zavisnosti od koraka koji je podešen u meniju fotoaparata).
3. Kako da dobijete glatku površinu mora
Krivudava šetnja po plaži jedno je od najvećih letnjih zadovoljstava i svakako ćete želeti da snimite to iskustvo za album. Međutim, iako je okean možda jedan od najspektakularnijih prizora u prirodi, isprekidana površina vode ponekad može da izgleda neuredno kada se zamrzne na fotografiji. Upotrebom veoma dugačke ekspozicije kako biste zamutili kretanje mora, možete da pretvorite penušavu vodu u izuzetno glatku površinu bez detalja. Ako snimate tokom dana, biće vam potreban snažan ND filter koji blokira približno 10–16 koraka svetla. U sumrak će vam možda biti potreban slabiji ND ili vam uopšte neće biti potreban – krenite u ranu jutarnju šetnju ako želite ovo da isprobate i uživajte u miru na plaži, gde ćete biti skoro sami dok se pripremate za snimanje.
4. Kako da fotografišete talase koji zapljuskuju
Ako želite da zamrznete uzbudljivo kretanje mora, potrebna vam je velika brzina zatvarača od oko 1/500 s. Druga mogućnost je da iskoristite brzinu zatvarača da biste preneli doživljaj kretanja, tako što ćete prskanje i kapljice pretvoriti u eksplozivne zamućene pruge. Probajte da podesite fotoaparat na režim prioriteta zatvarača (Tv) i da brzinu zatvarača smanjite na približno 1/20 s uz ISO 100. Sa ovom brzinom zatvarača najbolje je koristiti stativ, ali možete da snimate iz ruke pod uslovom da budete mirni.
Ako imate objektiv sa stabilizacijom slike, odnosno EOS R5 ili R6 sa stabilizacijom u telu, i koristite širokougaoni objektiv, pridržavajući se pravila „reciprociteta“, ekspoziciju od 1/20 sekundi možete da snimate iz ruke pomoću objektiva od 20 mm.
5. Kako zamrznuti kapljice vode
Nažalost, vreme nije uvek na našoj strani. U tom slučaju, uvek možete da vežbate fotografisanje vode bliže kući, a kapljice vode mogu da izgledaju neverovatno kada ih gledate izbliza. Da biste uhvatili akciju padanja kapljice vode, potrebno je da koristite spoljni blic, kao što je Canon Speedlite EL-100, i da snimate na tamnom mestu. Na taj način možete da koristite trajanje blica (dužina rafalnog svetla) da biste zamrznuli pokret dok kapljica pada na površinu vode ispod.
Vežbajte tehniku postavljanjem pipete ili šprica iznad čaše vode i pozicioniranjem blica tako da osvetli kapljicu otpozadi. Podesite fotoaparat na ručni režim (M) pri f/8 i ISO 100, sa brzinom zatvarača od približno dve sekunde. Pokrenite ekspoziciju, pustite vodu, a zatim ručno aktivirajte blic kada kapljica padne na površinu ili upotrebite daljinski okidač da bi se blic automatski aktivirao. U pitanju je izazov za vašu veštinu snimanja i za tehniku osvetljenja, ali rezultati mogu da budu spektakularni.
Napisao Džejms Paterson
Srodni proizvodi
-
DSLR fotoaparati
EOS 850D
Napravite sledeći korak na polju kreativne kontrole, uz snimanje prelepih, detaljnih fotografija i zadivljujućih 4K filmova pomoću laganog i povezanog DSLR fotoaparata koji inspiriše i nagrađuje. -
Objektivi za DSLR
EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM
Izuzetno svestrani zum objektiv sa tehnologijom Nano USM, koji pokriva fotografisanje i snimanje dinamične akcije i filmova. -
Fotoaparati bez ogledala
EOS RP
Mali, lagani i intuitivni fotoaparat punog formata bez ogledala, dizajniran za putovanja i svakodnevno fotografisanje. -
RF objektivi
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
35mm f/1.8 MACRO sa velikim otvorom blende za širokougaonu perspektivu, fokusiranje izbliza i hibridnu stabilizaciju slike. -
RF objektivi
RF 24-105mm F4-7.1 IS STM
Idealni objektiv za svaki dan namenjen entuzijastima za fotoaparate punog formata bez ogledala. RF 24-105mm F4-7.1 IS STM je lagan, kompaktan i spreman da vam omogući da fotografisanje prenesete na viši nivo.
Srodni članci
-
FOTOGRAFISANJE POKRETA
Fotografisanje pokreta
Otkrijte kako da snimite pokret i fotografijama dodate doživljaj kretanja.
-
PEJZAŽNA FOTOGRAFIJA
Saveti za fotografisanje morskih pejzaža
Saznajte kako da pomoću naših profesionalnih saveta snimate zadivljujuće fotografije morskih pejzaža.
-
MAKRO FOTOGRAFIJA
Snimanje odraza cveća u kapljicama vode
Pokažite kreativnost pomoću makro fotografije i otkrijte kako da snimate prelepe slike odraza cveća u kapljicama vode.
-
JESENJA FOTOGRAFIJA
Snimanje šarma jeseni
Naučite da na najbolji način iskoristite ovo godišnje doba tako što ćete zabeležiti lišće koje se menja pod vodom