Canon objektivi u kompletu – objektivi koji se obično isporučuju sa fotoaparatom prilikom kupovine, kao što su Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM i RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM, pružaju opseg žižne daljine koji je odličan za ulazak u svet kreativne fotografije. Kompaktni, lagani i svestrani, ti zum objektivi vam omogućavaju da zabeležite sve, od portreta i porodičnih okupljanja do pejzaža, arhitekture i detalja izbliza.
Ali šta ako ste spremni da zamenite objektiv koji se isporučuje sa fotoaparatom? Šta ako želite da istražite određeni tip fotografije, da pokažete kreativnost pomoću dubine polja ili da snimate pri slabom osvetljenju – od čega obe stvari predstavljaju prednosti korišćenja objektiva sa većim otvorom blende – ili biste jednostavno želeli da smestite više u kadar ili da približite više udaljenih objekata?
Prelazak na novi zum objektiv omogućava vam da fotografisanje podignete na viši nivo, ali dostupni izbor može da bude preplavljujući. Koje su to funkcije koje bi trebalo da tražite kada budete spremni da kupite sledeći objektiv? Koji objektiv bi trebalo da kupite nakon objektiva koji ste dobili u kompletu sa fotoaparatom?
Imajte u vidu da (osim samo nekoliko specijalizovanih objektiva, kao što je Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE, koji zahtevaju određene fotoaparate) svi RF objektivi mogu da se koriste sa bilo kojim EOS R fotoaparatom. Međutim, ako imate fotoaparat sa APS-C senzorom, kao što je EOS R7 ili EOS R10, efektivna žižna daljina objektiva biće uvećana za faktor 1,6x. Saznajte više o APS-C fotoaparatima i množiocu žižne daljine.
Najbolje nadogradnje za objektive koji se isporučuju sa fotoaparatom: Koji zum objektiv punog formata bi trebalo da izaberete?
Šta tražite kod novog objektiva? Možda ćete poželeti širi ugao gledanja i optičku stabilizaciju slike kako biste mogli da snimate iz ruke, ali koristite dužu ekspoziciju kako biste tekuću vodu učinili belom, uz zadržavanje detalja u stacionarnim elementima scene. Snimljeno pomoću Canon EOS R8 sa objektivom Canon RF 16-28MM F2.8 IS STM pri 16 mm, 8 s, f/11 i ISO 100.
Funkcije koje bi trebalo da tražite na novom objektivu
Prva stavka je žižna daljina. Želite li nešto što vam daje malo širi prikaz, da zabeležite više pejzaža, ili duže, da biste fotografisali divlje životinje ili druge udaljene subjekte?
Maksimalni ili najveći otvor blende još jedna je važna funkcija koju treba razmotriti. Ovo kontroliše količinu svetla koja ulazi u fotoaparat, pa veći otvori blende (manji f-brojevi) daju bolji kvalitet slike kada snimate pri slabom osvetljenju. Pored toga, veličina otvora blende takođe utiče na dubinu polja – koliki deo slike će biti oštro fokusiran. Objektiv sa velikim maksimalnim otvorom blende, kao što je f/2,8, olakšava postizanje male dubine polja, uz zamućivanje detalja u prednjem planu i pozadini koji bi mogli da odvuku pažnju gledaoca.
Veliki otvori blende takođe vam omogućavaju da koristite kraće ekspozicije (veće brzine zatvarača) radi zamrzavanja pokreta. Imajte u vidu da neki zum objektivi imaju promenljivi maksimalni otvor blende, a takav je RF 24-240mm F4-6.3 IS USM – to znači da pruža f/4 na kraju opsega zuma od 24 mm, a maksimalni otvor blende se smanjuje sa zumiranjem objektiva, pa iznosi f/6,3 na kraju od 240 mm.
Ako koristite fotoaparat koji nema stabilizator slike u telu (IBIS), onda će vam objektiv sa snažnim optičkim stabilizatorom slike pomoći da pravite oštrije snimke i glatkije video zapise prilikom snimanja iz ruke. (Ako vaš fotoaparat ima IBIS, to funkcioniše u kombinaciji sa optičkom stabilizacijom u objektivu radi još bolje stabilizacije, pa svakako vredi razmotriti objektiv sa stabilizacijom slike.)
Ako uživate u korišćenju fotoaparata na divljim i nepristupačnim lokacijama, objektiv koji ima određenu zaštitu od vremenskih uslova pružiće vam dozu bezbrižnosti. Ako putujete mnogo i nosite fotoaparat ceo dan, verovatno ćete želeti objektiv koji je relativno mali i lagan.
Kao pomoć pri izboru sledećeg najčešće korišćenog objektiva, evo liste preporuka koje pokrivaju opseg žižne daljine 15 mm do 240 mm. Mark Kendrik, stručnjak za marketing proizvoda u kompaniji Canon Europe, takođe pruža svoj uvid u to šta svaki od njih čini tako odličnim izborom.
Objektiv RF 28-70mm F2.8 IS STM opremljen je koračnim motorom (STM) koji fokusiranje čini tihim i glatkim, što ga čini idealnim za snimanje video zapisa i fotografija. Takođe je kompatibilan sa korekcijom variranja fokusa na fotoaparatima kao što su EOS R8 i EOS R6 Mark II, funkcijom koja obezbeđuje da se ugao gledanja ne menja drastično dok fokusirate objektivom dok snimate film.
RF 28-70mm F2.8 IS STM takođe ima svetao otvor blende f/2,8 i 5,5 koraka optičke stabilizacije slike, što doprinosi kreiranju oštrih fotografija i video zapisa čak i kada snimate iz ruke u okruženjima sa slabim osvetljenjem. Snimljeno pomoću Canon EOS R6 Mark II sa objektivom Canon RF 28-70mm F2.8 IS STM pri 35 mm, 1/10 s, f/2,8 i ISO 800.
Najbolja nadogradnja za objektiv u kompletu za snimanje pri slabom osvetljenju: RF 28-70mm F2.8 IS STM
Ova nadogradnja za objektiv u kompletu nudi niz funkcija koje otvaraju nove kreativne mogućnosti. Za početak, tu je maksimalni otvor blende f/2,8 koji ostaje konstantan u celom opsegu zuma. U kombinaciji sa stabilizatorom slike sa 5,5 koraka na objektivu, svetli otvor blende čini RF 28-70mm F2.8 IS STM izvanrednim izborom za kreativno i fotografisanje pri slabom osvetljenju – bez obzira na to da li snimate portrete u zatvorenom ili pejzaže tokom „plavog“ sata.
„Iako ne ide toliko široko kao RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM ili RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, ovaj objektiv vam omogućava da zaista iskoristite malu dubinu polja koju pruža otvor blende f/2,8“, objašnjava Mark. „Pomoću ovog objektiva na 70 mm moći ćete da snimate prelepe portrete koji su zaista oštri tamo gde je potrebno, ali uz zaista dobar kvalitet zamućenja pozadine.“
To je i praktičan objektiv za avanture u prirodi zahvaljujući kompaktnom i laganom dizajnu otpornom na vremenske uslove koji obuhvata gumene zaptivke oko kombinovanog prstena za kontrolu/fokusiranje, prstena za zumiranje i RF sistema za montažu objektiva. Objektiv RF 28-70mm F2.8 IS STM ima snažnu stabilizaciju slike, što znači da nećete morati da nosite stativ radi dobijanja oštrih i stabilnih slika.
Zahvaljujući robustnoj konstrukciji i naprednoj optici serije L, RF 24-105mm F4L IS USM napravljen je tako da daje izvanredan kvalitet slike u zahtevnim uslovima.
RF 24-105mm F4L IS USM pruža širok opseg žižnih daljina, što ga čini pogodnim za širok opseg situacija. „To je dobar izbor za fotografe koji nisu specijalizovani za određeni žanr, ali žele objektiv koji može da zabeleži većinu stvari na odličan način“, kaže Mark. Snimljeno pomoću Canon EOS R6 Mark II sa objektivom Canon RF 24-105mm F4L IS USM pri 33 mm, 1/4.000 s, f/7,1 i ISO 640. © Teddy Morellec
Najbolja svestrana nadogradnja za objektiv u kompletu: RF 24-105mm F4L IS USM
Ako želite da pređete na prvi Canon objektiv iz serije L i tražite zum koji pruža opseg žižnih daljina za svakodnevno fotografisanje i snimanje video zapisa, RF 24-105mm F4L IS USM predstavlja veoma praktičan izbor.
Sličan je po veličini i težini sa RF 28-70mm F2.8 IS STM, pa se izbor na kraju svodi na to da li vam je potreban veći otvor blende f/2,8 ili duži zum sa kvalitetom izrade serije L.
RF 24-105mm F4L IS USM ima konstrukciju otpornu na prašinu i prskanje, kao i fluoritne premaze na prednjim i zadnjim elementima objektiva koji odbijaju prljavštinu i olakšavaju čišćenje objektiva. Stabilizator slike sa 5 koraka pomaže u smanjivanju efekata podrhtavanja fotoaparata, a namenski prstenovi za kontrolu, fokusiranje i zum omogućavaju brzo i precizno ručno podešavanje.
„U pitanju je objektiv na koji ćete moći da se oslonite, dan za danom, veoma dugo“, kaže Mark. „Pruža širi opseg žižne daljine od objektiva RF 28-70mm F2.8 IS STM, pa ako želite objektiv koji može da zabeleži bilo koji subjekat, uz snimanje šireg ugla i dodatno zumiranje, onda je ovo pravi izbor.“
Još jedan odličan objektiv opšte namene, RF 24-240mm F4-6.3 IS USM, samo malo je teži od objektiva RF 24-105mm F4L IS USM, ali pruža znatno veći doseg. Promenljivi maksimalni otvor blende znači da ovaj objektiv ima kompaktne dimenzije, pa je u pitanju odličan saputnik – prsten za zumiranje sa fiksiranjem garantuje da će ostati kompaktan u torbi.
Raspon zuma od 10x, kompaktna veličina i stabilizacija slike u 5 koraka čine RF 24-240mm F4-6.3 IS USM savršenim objektivom za putovanja po mišljenju Canon ambasadora Ričarda Valča. Otkrio je da mu omogućava da snima sve, od širokougaonih prizora prostranih, veličanstvenih pejzaža ili lučkih scena do telefoto snimaka znamenitosti ili galebova u letu, pa čak i krupnih planova malih subjekata poput cveća. Snimljeno pomoću Canon EOS RP (sada ga je nasledio EOS R8) sa objektivom Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM pri 55 mm, 1/500 s, f/11 i ISO 200. © Richard Walch
Najbolja nadogradnja za objektiv u kompletu za putovanja: RF 24-240mm F4-6.3 IS USM
Superzum objektiv, kao što je RF 24-240mm F4-6.3 IS USM od 10x pruža vam fleksibilnost za veoma jednostavno prebacivanje sa širokougaonog snimanja pejzaža na krupne planove divljih životinja, bez potrebe za promenom objektiva. Ako uparite RF 24-240mm F4-6.3 IS USM sa EOS R fotoaparatom punog formata, imaćete slobodu da spontano snimate i brže reagujete.
Mark ukazuje na to da je ovo veoma praktičan objektiv za putovanja. „Težak je samo 750 g i može da se skupi do samo malo više od 12 cm dužine. Stoga je lak za nošenje, a stabilizator slike sa 5 koraka znači da možete da ostanete u pokretu i da pravite oštre snimke iz ruke. Opremljen je brzim i skoro nečujnim Nano USM motorom za fokusiranje koji je obično dostupan samo na vrhunskim ili profesionalnim objektivima iz serije L.“
Ako prelazite na RF 24-240mm F4-6.3 IS USM sa standardnog objektiva u kompletu, kao što je RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM, kreativne mogućnosti znatno se proširuju zahvaljujući mnoštvu žižnih daljina koje ćete imati na raspolaganju. Nema veliki maksimalni otvor blende kao RF 28-70mm F2.8 IS STM niti profesionalnu konstrukciju poput RF 24-105mm F4L IS USM, ali to nadoknađuje izvanrednom svestranošću.
Napredni dizajn objektiva RF 16-28MM F2.8 IS STM uključuje četiri UD elementa i dva asferična elementa, što doprinosi maksimalnom smanjivanju izobličenja i odbleska, kao i 5,5 koraka stabilizacije slike, što znači da daje prelepe, ultraširoke fotografije i video zapise direktno iz fotoaparata.
Ultraširoko vidno polje od 16 mm na objektivu RF 16-28MM F2.8 IS STM omogućava vam da postignete zadivljujuću perspektivu na fotoaparatu punog formata koju ne možete da dobijete pomoću objektiva koji se isporučuje u kompletu. Snimljeno pomoću Canon EOS R8 sa objektivom Canon RF 16-28MM F2.8 IS STM pri 16 mm, 1/125 s, f/2,8 i ISO 800.
Najbolja nadogradnja za objektiv u kompletu za snimanje širokougaonih kadrova pri slabom osvetljenju: RF 16-28MM F2.8 IS STM
Objektiv koji se isporučuje sa fotoaparatom pruža mnoštvo različitih opcija za kadriranje kada je u pitanju fotografisanje pejzaža i gradskih pejzaža, što vam omogućava da smanjite zum kako biste zabeležili širok prikaz, a zatim da malo približite da biste izolovali zanimljive detalje u sceni. Ako vam se svideo širokougaoni izgled, ultraširokougaoni objektiv punog formata RF 16-28MM F2.8 IS STM biće odlična zamena za zum objektiv u kompletu.
„U pitanju je objektiv namenjen osobama koje žele da zabeleže grandioznost lokacije, bez obzira na to da li je u pitanju gradska scena ili pejzaž“, kaže Mark, „ali njegovo ultraširokougaono vidno polje takođe je pogodno za arhitekturu, enterijere i vlogovanje iz ruke. Konstantni maksimalni otvor blende f/2,8 u celom opsegu zuma čini ga odličnim objektivom za snimanje pri slabom osvetljenju, kao i za astrofotografiju“.
RF 16-28MM F2.8 IS STM ima sličan dizajn kao RF 28-70mm F2.8 IS STM, sa stabilizatorom slike sa 5,5 koraka, otvorom blende sa 9 krilaca, kombinovanim prstenom za kontrolu/fokusiranje i konstrukcijom otpornom na vremenske uslove. Kvalitet slike takođe je veoma visok, pa se približava onom kod objektiva iz serije L, što RF 16-28MM F2.8 IS STM čini jednim od najboljih ultraširokougaonih zum objektiva na tržištu.
Da bi njegove sićušne dimenzije bile moguće – težina od samo 445 g i približna dužina od 9 cm kada je uvučen – bilo kakvo širokougaono izobličenje ispravlja se putem obrade slike u fotoaparatu, a ne optički u objektivu. „EOS R fotoaparati mogu da obrađuju sliku i popravljaju je u realnom vremenu“, objašnjava Mark. „Kada bismo sve to morali da obavimo pomoću optike, elementi objektiva bi morali da budu veći, pa bi objektiv morao da bude veći i skuplji.
„Korišćenjem snage EOS R sistema, kompanija Canon može da dizajnira kompaktnije, laganije i pristupačnije objektive koji pružaju kvalitet slike nove generacije.“
Kada ne želite da nosite teži zum objektiv, kompaktni i lagani RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM predstavlja praktičnu, ali izuzetno kreativnu opciju. Njegove mogućnosti fokusiranja izbliza omogućavaju vam da takođe fokusirate objekte u prednjem planu, čime dobijate dramatičnost fotografijama i video zapisima. © Amy Bates
Ultraširokougaoni objektiv kao što je RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM pomoći će vam da zabeležite upečatljivu lepotu zadivljujućeg pejzaža. Snimljeno pomoću Canon EOS R5 sa objektivom Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM pri 15 mm, 0,6 s, f/11 i ISO 100. © Verity Mulligan
Najbolja nadogradnja za objektiv u kompletu za ultraširokougaono snimanje: RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM
RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM je ekonomičnija ultraširokougaona zamena za objektiv u kompletu. Pokriva sličan opseg žižne daljine kao RF 16-28MM F2.8 IS STM, ali uz veći opseg u dužinu i širinu. Svaki milimetar žižne daljine pravi veliku razliku kada je u pitanju snimanje širokougaonih fotografija i video zapisa – 15 mm beleži iznenađujuće više od 16 mm.
RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM nema istu zaštitu od vremenskih uslova kao RF 16-28MM F2.8 IS STM, ali pruža identičnu optičku stabilizaciju slike sa 5,5 koraka i omogućava snimanje sa manje razdaljine – do 12,8 cm u režimu ručnog fokusa, što omogućava detaljno prikazivanje malog subjekta uz dodavanje dosta okolnog sadržaja u kadar.
„Ima manji otvor blende u poređenju sa RF 16-28MM F2.8 IS STM, što znači da nije toliko dobar za snimanje pri slabom osvetljenju ili za istraživanje kreativnijih efekata dubine polja“, dodaje Mark. „Međutim, RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM je izvanredan pošto je još širi, manji i više od 50 g lakši. Ako tražite ultraširokougaoni zum objektiv džepnog formata, onda je ovo pravi izbor za vas.“
Pronađite odgovarajući objektiv
Ako vam je potrebna pomoć oko izbora objektiva, praktična Canon alatka za traženje objektiva ponudiće vam preporuke na osnovu vašeg fotoaparata, žanra koji želite da snimate i funkcija koje su vam najbitnije. Ako imate određeni žanr na umu, saznajte više o tome kako da iskoristite opremu na najbolji način za fotografisanje portreta, fotografisanje pejzaža, akcionu i sportsku fotografiju i fotografisanje divljih životinja.
Napisao Markus Hokins
Srodni proizvodi
Srodni članci
Kako da odaberete objektiv
Sve što treba da znate o objektivima, od tipova objektiva do funkcija na koje treba da obratite pažnju.
Izazov objektiva za pejzaže
Profesionalni fotograf Veriti Miligan deli svoje iskustvo fotografisanja kreativnih pejzaža pomoću dva lagana objektiva.
Zašto sistem EOS R predstavlja nadogradnju koja menja karijeru
Fotoaparati i objektivi Canon EOS R već pet godina unapređuju rad fotografa. Otkrijte iz prve ruke zašto su profesionalci obavili prelazak.
Kako da upravljate ekspozicijom
Savladajte otvor blende, brzinu zatvarača i ISO postavke.