Svako godišnje doba pruža bogate nagrade za fotografe, a svako doba godine pruža jedinstven opseg boja, nijansi i raspoloženja. Osamnaestogodišnji mađarski fotograf Benjamin Heđi postao je autoritet za inspiraciju za kreiranje sezonskog sadržaja za društvene mreže, deleći majstorski uređene i odabrane slike putovanja, gradskih pejzaža i pejzaža sa 40.000 strastvenih pratilaca na Instagramu.
Ovo su njegovi najbolji saveti za poboljšavanje atmosfere svakog godišnjeg doba.
PEJZAŽNA FOTOGRAFIJA
Unapredite jedinstvenu lepotu svakog godišnjeg doba
1. Imajte na umu krajnji rezultat
„Kada snimam sezonske fotografije“, kaže Benjamin: „Uvek razmišljam o tome kako ću ih kasnije urediti, a ne samo o snimanju.“ Kreiranje određenog izgleda i doživljaja za mene je podjednako pitanje uređivanja kao i pravljenja snimka. Ove dve faze se međusobno uklapaju.“
Benjamin planira svoje slike tako da odražavaju njegova osećanja u vreme snimanja. „Nemojte osećati obavezu da snimate realnost, već kreirajte scenu onako kako je vi zamišljate“, kaže on. „Slika postaje hibrid fotografije i umetničke slike. Međutim, važno je da ne preterujete, jer će krajnji rezultat izgledati lažno i neće biti veran prirodi.
„Savetujem vam da uvek snimate u RAW režimu kvaliteta zato što pruža najveću slobodu za naknadno manipulisanje slikama“, dodaje on. „Snimanje u RAW formatu znači da možete da podešavate atribute, kao što su balans bele, istaknuti delovi, senke i reprodukcija boja. Sve je to deo naglašavanja sezonske atmosfere.“
Benjamin koristi fotoaparat koji je dobio kao poklon za 13. rođendan, Canon EOS 700D (sada ga je nasledio Canon EOS 850D), sa dva zum objektiva: Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM, ultraširokougaonim objektivom savršenim za prostrane pejzaže, kao i Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM koji je izuzetno svestran zahvaljujući velikom opsegu zuma. On kaže da je ovaj komplet opreme idealan jer su dimenzije i težina važni za putnog fotografa.
Slično kompaktan i isplativ komplet opreme dostupan je u novoj generaciji EOS R sistema punog formata bez ogledala kompanije Canon, u vidu fotoaparata Canon EOS RP sa objektivima Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM i Canon RF 50mm F1.8 STM. Takođe možete da koristite asortiman EF-S objektiva na EOS R fotoaparatima pomoću EF-EOS R adaptera za montiranje.
2. Razmislite o kompoziciji i osvetljenju
Uređivanje predstavlja veliki deo Benjaminovog postupka, ali on smatra da je važno kadrirati scene koje odražavaju godišnje doba. „Drvo prekriveno snegom ili mrazom naglašava zimsko raspoloženje“, kaže on. „Na proleće, šareno cveće dolazi u prvi plan. U jesen možete da se usredsredite na bogat zlatni sjaj lišća koje menja boju. Pažljiva kompozicija može da poboljša prirodnu atmosferu svakog godišnjeg doba.
„Različita doba dana su najbolja za snimanje u različitim godišnjim dobima“, dodaje Benjamin, naglašavajući da se kvalitet svetla znatno razlikuje u zavisnosti od godišnjeg doba. „Tokom zime, dobro je snimati neposredno pre svitanja ili neposredno nakon zalaska sunca. Dobijate kul, ćudljivu plavu nijansu u toj fazi sumraka, koja se često naziva „plavi sat“. Međutim, ako je u pitanju snežna scena, snimajte po danu kako biste dobili zaista oštar i svetao praznični izgled.
„Za letnje snimke mnogi fotografi pejzaža vole početak ili kraj dana, ali ja više volim da sunce bude više na nebu“, nastavlja on. „Doprinosi isticanju živih boja zelenih polja i letnje toplote pejzaža.
„Proleće je veličanstveno vreme za novi život, a za mene važi ista stvar. Neposredno nakon izlaska sunca je odlično vreme za snimanje cveća u cvatu i stabala u cvatu, ali jaka sunčeva svetlost tokom dana podjednako dobro funkcioniše, a ponekad i bolje.
„U jesen, najbolje je da snimate tokom „zlatnog sata“, neposredno nakon svitanja ili pre zalaska sunca“, kaže Benjamin. „Sunce je zaista nisko na nebu i proizvodi veličanstvene, tople jesenje boje.“
3. Zabeležite što je više moguće detalja
Mnogi fotoaparati kompanije Canon imaju scenski režim „Pejzaž“, ali Benjamin više voli da ima punu kontrolu nad postavkama fotoaparata. „Uvek koristim ručni režim snimanja, pa lako mogu da podesim otvor blende i brzinu zatvarača kako bih dobio tačnu ekspoziciju koju želim.“ Ako snimate pomoću EOS R fotoaparata, simulacija ekspozicije omogućava pregledanje načina na koji će promene postavki ekspozicije uticati na sliku, u tražilu i na zadnjem ekranu. Na DSLR fotoaparatu ova opcija funkcioniše kada koristite zadnji ekran u režimu prikaza uživo.
Mnogi Canon fotoaparati imaju HDR (veliki dinamički opseg) režime snimanja, koji su fantastični za očuvanje detalja u istaknutim delovima i za pojačavanje senki. To vam daje mnogo balansiraniju ekspoziciju za scene sa visokim kontrastom.
„Moj fotoaparat ima scenski režim HDR Backlight Control“, kaže Benjamin. „Za svaki snimak koji napravite ovaj fotoaparat snima tri odvojene fotografije sa breketiranjem ekspozicije, a zatim ih spaja u HDR fotografiju“. Ako vaš fotoaparat nema HDR režim, možete da napravite nekoliko snimaka sa neznatno različitim ekspozicijama i da ih spojite u fazi uređivanja. Besplatni softver Digital Photo Professional (DPP) kompanije Canon ima ugrađenu HDR alatku koja to olakšava. Koristite stativ da biste osigurali da se fotoaparat ne pomera između uzastopnih ekspozicija.
Kada snimate noću ili pod lošim osvetljenjem, Benjamin preporučuje korišćenje dugačkih ekspozicija kako biste zabeležili što veći nivo detalja, „čak i ono što ne mogu da vidim očima“. Postavka Bulb na fotoaparatu omogućava ekspozicije duže od 30 sekundi, ali ćete morati da eksperimentišete kako biste odlučili koliko dugačka ekspozicija daje željeni efekat. Pregledajte rezultate na zadnjem LCD ekranu i po potrebi ponovo napravite snimak. Koristite stativ da biste izbegli zamućenje slike.
4. Uredite da biste poboljšali sezonsku atmosferu
Čak i kada nije napravio snimak u HDR tehnici, Benjaminov stil podrazumeva dodavanje živopisnih boja i povećanog kontrasta koji se povezuju sa tim izgledom. Međutim, podjednako važno za njegove sezonske slike je prilagođavanje balansa bele i ekspozicije svakog snimka, kako bi istakao karakteristike kvaliteta svetla svakog godišnjeg doba.
Ova početna podešavanja mogu se obaviti pomoću besplatnog softvera Digital Photo Professional (DPP) kompanije Canon, koji je napravljen za obradu i uređivanje RAW slika sa Canon fotoaparata. Dolazi sa čitavim nizom stilova slike za brzo postizanje željenog izgleda i atmosfere na slikama, baš kao da ste ih primenili u fotoaparatu. U njih spada „Landscape“, koji poboljšava oštrinu i pojačava nijanse boja i zasićenost radi postizanja dubokih, živopisnih nijansi plave i zelene boje za nebo i lišće. Sva podešavanja primenjena u obliku stila slike na RAW datoteku zatim je moguće doterati, ukloniti ili zameniti drugim stilom slike. Dostupni su dodatni stilovi za besplatno preuzimanje, uključujući „Nostalgia“, „Clear“, „Twilight“, „Emerald“ i „Autumn Hues“, idealni za brzo uvođenje atmosfere drugog godišnjeg doba na slike.
Moćne alatke za podešavanje boje u softveru DPP omogućavaju promenu nijanse, zasićenosti i osvetljenosti određenih opsega boja radi poboljšavanja nijansi plave u zimskoj sceni ili toplih nijansi letnje slike, na primer. Benjamin često koristi slojeve za podešavanje u programu Adobe Photoshop radi postizanja sličnih efekata. „Za zimske snimke naglašavam nijanse plave tako što dodajem prazan sloj podešen na režim mešanja preklopa, i slikam preko područja mekom plavom četkom, koristeći nisku neprozirnost,“ objašnjava on. „Za jesenje slike možete da dodate naglasak i atmosferu sceni bojenjem područja sa žutim i narandžastim nijansama.
„Za menjanje kontrasta i osvetljenosti, uvek koristim slojeve za podešavanje“, dodaje on, „zato što maske slojeva možete da koristite tako da utiču samo na određene oblasti na slici.“ Ovo je idealno kada je zadovoljan većim delom slike, ali ima utisak da neki aspekti zahtevaju malo veći naglasak da bi mogli da prenesu atmosferu.
5. Izrazite se pomoću fotografija na društvenim mrežama
Kada delite slike na društvenim mrežama, takmičite se za pažnju sa milionima drugih slika. Benjamin smatra da je važno da razvijete sopstveni stil kako biste mogli da se izdvojite iz gomile.
„Počeo sam tako što sam pokušavao da emuliram stil drugih fotografa, ali dopada mi se pomisao da sam razvio sopstveni jedinstveni stil“, objašnjava on. „Prisustvo na Instagramu sam zasnovao na tome. Ljudi vole da vide slike koje pravovremeno odražavaju ono u čemu uživaju tokom svakog godišnjeg doba, i kako se priroda menja oko njih. Objavljujući sezonski sadržaj, imao sam mnogo više uspeha sa ljudima koji traže moje slike i dele ih sa mnogima širom sveta.
„Sada sam u trenutku kada, zajedno sa agencijama za pejzažnu i putnu fotografiju koje vole da koriste moje slike, imam doseg od 1 milion. Mislim da trik nije u tome da se promovišete, već da prepustite slikama da vas promovišu.“
Napisao Metju Ričards
Adobe, Lightroom i Photoshop su registrovani zaštićeni trgovački znakovi ili zaštićeni trgovački znakovi kompanije Adobe u Sjedinjenim Američkim Državama i/ili u drugim državama.
Slični proizvodi
-
Fotoaparati bez ogledala
EOS R8
Pređite na fotografiju i video u punom formatu i realizujte svoje kreativne ambicije. -
RF objektivi
RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM
Mali i prelepo lagani zum objektiv 24–50 mm iz serije RF koji možete da koristite svaki dan za putovanja, pejzaže i druge situacije. -
Ultraširokougaoni zum objektiv
RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM
Kompaktan i lagan zum objektiv RF 15-30mm savršen za putovanja, uključujući gradske pejzaže, arhitekturu i vlogovanje u pokretu. -
Fotoaparati bez ogledala
EOS R10
Napravite sledeće korake na polju fotografije i video zapisa pomoću EOS R fotoaparata bez ogledala napravljenog oko senzora APS-C formata. -
RF objektivi
RF 24-105mm F4-7.1 IS STM
Idealni objektiv za svaki dan namenjen entuzijastima za fotoaparate punog formata bez ogledala. RF 24-105mm F4-7.1 IS STM je lagan, kompaktan i spreman da vam omogući da fotografisanje prenesete na viši nivo. -
Standardni objektivi
RF 50mm F1.8 STM
Kompaktni, tihi i lagani RF objektiv sa fiksnom žižnom daljinom od 50 mm i širokim otvorom blende f/1,8, savršen za realizovanje vaše kreativne vizije.
Srodni članci
-
UREĐIVANJE FOTOGRAFIJA / POST-PRODUKCIJA
Uređivanje RAW slika u softveru DPP
Otkrijte kako da uređujete, doterujete i poboljšavate RAW fotografije pomoću softvera DPP kompanije Canon.
-
OSNOVE FOTOGRAFISANJA
Snimajte estetske fotografije
Influenserka na društvenim mrežama, Stefi Marla, govori o tome kako uspeva da istakne svoje slike na mreži.
-
OSNOVE FOTOGRAFISANJA
Saveti za jesenju fotografiju
Snimajte neverovatne jesenje fotografije pomoću Canon fotoaparata i objektiva.
-
OSNOVE FOTOGRAFISANJA / NA OTVORENOM
Saveti za snimanje u ekstremnim vremenskim uslovima
Od zaštite opreme do čuvanja sebe, evo naših najboljih saveta i trikova za savladavanje fotografije u ekstremnim vremenskim uslovima.