Raznobojni vatromet na noćnom nebu spektakl je u kojem mnogi od nas vide nešto čarobno – zašto ne biste zabeležili taj osećaj divljenja na fotografiji? Bez obzira na to da li koristite kompaktni fotoaparat, kao što je Canon PowerShot G7 X Mark III, fotoaparat bez ogledala, kao što jeCanon EOS R6 ili DSLR poput Canon EOS 90D, ovih 10 saveta za fotografisanje vatrometa pomoći će vam da zabeležite spektakl ove praznične sezone.
FOTOGRAFISANJE VATROMETA
10 saveta za eksplozivne fotografije vatrometa
1. Koji je najbolji Canon fotoaparat za snimanje vatrometa?
Nije važno koju opremu imate ili koliko ste iskusni – fotografisanje vatrometa može da bude jednostavno i zabavno. Ako ste napolju i uživate u vatrometu, idealan način za beleženje događaja je džepni fotoaparat koji se može nositi svuda, kao što je Canon PowerShot SX740 HS, sa veoma osetljivim CMOS senzorom, ili Canon PowerShot G7 X Mark III sa velikim maksimalnim otvorom blende f/1,8, koji je odličan za fotografisanje noću i pri slabom osvetljenju.
Moćni Canon EOS RP i Canon EOS 90D savršeni su za fotografe koji žele veću kreativnu slobodu. Senzor punog formata u fotoaparatu EOS RP pruža bolju kontrolu nad dubinom polja i bolje performanse pri slabom osvetljenju. EOS 90D je podjednako impresivan kada je osvetljenje slabo, a tu je i namenski režim za snimanje noćnih scena iz ruke, za oštre scene pri slabom osvetljenju bez stativa. Oba fotoaparata koriste DIGIC 8 procesor slike kompanije Canon koji digitalno smanjuje količinu šuma, čak i pri visokoj ISO (osetljivosti), radi dobijanja odličnih rezultata i fleksibilnosti u mraku.
Kao dodatno unapređenje, Canon EOS R6 je profesionalni fotoaparat napravljen za fotografisanje pri slabom osvetljenju. Ima 20.1 MP na čitavom senzoru punog formata, što znači da je svaki piksel veći i osetljiviji na svetlo, pa je rezultat vrhunski kvalitet snimaka pri slabom osvetljenju i izvanredan dinamički opseg. Poseduje i do 8 koraka stabilizacije slike kada se koristi sa kompatibilnim RF objektivima, što znači da možete da pravite noćne snimke bez zamućenja, čak i kada snimate iz ruke sa relativno malom brzinom zatvarača, kako biste zabeležili što više svetla.
2. Koji su najbolji objektivi za fotografisanje vatrometa?
Odlične snimke možete da napravite pomoću ugrađenog objektiva na kompaktnom superzum fotoaparatu, odnosno pomoću objektiva koji ste dobili u kompletu sa fotoaparatom. Međutim, ako možete da birate druge objektive, možete da kreirate raznovrsnije i kreativnije kompozicije.
Manje žižne daljine omogućavaju vam da uključite zgrade i strukture na snimke radi dodatnog konteksta i vizuelnog interesovanja. Širokougaoni objektiv sa fiksnom žižnom daljinom, kao što je pristupačni Canon RF 16mm F2.8 STM, predstavlja odličan komad opreme za vašu torbu sa fotoaparatom iz Canon EOS R sistema, kao što je EOS RP ili EOS R6. Kompaktni profil čini ga svestranim saputnikom za razne vrste fotografisanja. Uparivanje fotoaparata iz EOS R sistema sa širokougaonim zum objektivom, kao što je Canon RF 14-35mm F4L IS USM ili Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM, omogućava promenu žižne daljine radi menjanja kompozicije – nešto što je posebno korisno na mestima sa gužvom, gde je prostor za stajanje ograničen.
Sa druge strane, telefoto objektivi izoluju i ističu detalje, što za rezultat ima impresivne kadrove koji su potpuno ispunjeni vatrometom.
Ako želite najbolje od oba sveta, isprobajte zum objektiv sa širokim opsegom žižne daljine, kao što je Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, koji pruža dodatnu prednost ugrađene stabilizacije slike kako biste dobijali postojano oštre snimke.
3. Koja je najbolja lokacija za fotografisanje vatrometa?
Vredi planirati unapred da biste pronašli mesto koje će biti bez prepreka. Obiđite lokaciju po danu i saznajte u kom pravcu će vetar duvati. Ovo je naročito važno ako će biti logorske vatre, pošto će vam pomoći da izbegnete da dim ili žar završe u kadru. Ako planirate da koristite stativ, postavite ga na mesto gde je mala verovatnoća da će vam drugi ljudi smetati dok snimate.
Lokacija sa zanimljivim objektom u prednjem planu, kao što je most, takođe može da doda novu dimenziju vašim fotografijama.
4. Kako da fotografišem atmosferu vatrometa na zabavi?
Dobar način za beleženje atmosfere na zabavi je da fotografišete članove porodice dok se zabavljaju sa prskalicama, pri čemu mogu da koriste maštu kako bi kreirali zabavne i umetničke oblike pomoću svetla. Aplikacija Canon Photo Companion sadrži vodič sa objašnjenjima najboljih tehnika i postavki za crtanje svetlošću, kao i mnoštvo drugih ideja za neverovatne slike.
Još jedan način za kreiranje zanimljivog snimka je da snimite odraz vatrometa na prozoru, dok porodica i prijatelji posmatraju iznutra. Napravite nekoliko probnih snimaka i proverite da li su subjekti dobro eksponirani, pa zadržite te postavke dok ne počne akcija. Ako vaš fotoaparat nudi ovu opciju, obavezno snimajte slike u RAW formatu. To će vam pružiti maksimalnu fleksibilnost prilikom podešavanja načina eksponiranja različitih delova slike. Naknadna obrada može da se obavi Digital Photo Professional (DPP), besplatnom softveru za obradu i uređivanje RAW datoteka kompanije Canon.
5. Kako mogu da dobijem oštre fotografije vatrometa?
Prva stvar koju treba da uradite, bez obzira na to koji uređaj koristite, je da isključite blic – želite svetlo vatrometa, a ne da obližnji objekti budu osvetljeni blicem. Zatim, ako je moguće, prebacite fotoaparat u režim koji omogućava određenu kontrolu nad postavkama, kao što je prioritet zatvarača (Tv) ili ručni (M) režim.
Teško je znati kada će najveći i najraznobojniji vatromet eksplodirati, pa je takođe dobra ideja da fotoaparat podesite na uzastopno snimanje, poznato i kao režim rafalnog snimanja, da biste snimili nekoliko uzastopnih slika svaki put kada pritisnete dugme okidača. Time ćete povećati verovatnoću da napravite jednu ili dve slike sa naročito uzbudljivim eksplozijama. Canon EOS R6 snima uzastopno do 20 kadrova u sekundi u režimu elektronskog okidača, što garantuje da uopšte nećete propustiti akciju.
Ako je fotoaparat na stativu, možete da koristite aplikaciju Canon Camera Connect da biste bežično upravljali okidačem fotoaparata pomoću telefona ili tableta. Pored toga, možete da koristite žični ili bežični daljinski upravljač, pa čak i funkciju tajmera na fotoaparatu. Sve to će vam omogućiti da okidate bez dodirivanja fotoaparata, što doprinosi izbegavanju podrhtavanja i postizanju oštrine slike.
6. Kako da fotografišem vatromet bez stativa?
Ako objektiv ima stabilizaciju slike (potražite IS u nazivu objektiva) ili imate fotoaparat kao što je Canon EOS R6 sa ugrađenom stabilizacijom slike, to će vam pomoći da poništite svako manje podrhtavanje usled snimanja iz ruke, ali imajte u vidu da može da smanji brzinu zatvarača ako snimate u režimu Prioritet blende (Av). Ako koristite stativ, isključite stabilizaciju slike objektiva. U suprotnom, radi dodatne stabilnosti, pokušajte da postavite fotoaparat na stabilnu površinu, kao što je izbočina ili zid, da koristite prikaz uživo na ekranu sa zadnje strane fotoaparata ili da napravite probne snimke da biste proverili kompoziciju.
7. Kako da fokusiram prilikom fotografisanja vatrometa?
Podesite fotoaparat na ručno fokusiranje ili pomerite prekidač za fokusiranje na objektivu u položaj MF i podesite fokus na beskonačnost. Na kućištu objektiva ili ekranu fotoaparata to je označeno simbolom ∞. To je verovatno razdaljina za fokusiranje koja će biti potrebna ako želite da zabeležite vatromet na nebu.
Ako želite da na fotografiju dodate elemente u prednjem planu i želite da i oni izgledaju oštro, dobar savet je da fokusirate na tačku oko trećine puta u scenu koja će dati maksimalnu dubina polja i učiniti oštrim najveći deo snimka između prednjeg plana i pozadine. Ovo je brz način emuliranja profesionalne tehnike pod nazivom hiperfokalno fokusiranje – možete da pročitate više o tome, kao i da koristite precizniji kalkulator hiperfokalnog rastojanja u aplikaciji Canon Photo Companion.
8. Koje postavke bi trebalo da koristim za fotografisanje vatrometa?
Bez obzira na to koji fotoaparat koristite, niža ISO postavka (osetljivost na svetlo) daje oštrije slike sa boljim bojama i manje šuma. Počnite sa postavkom kao što je ISO 100 ili ISO 125, a zatim podesite otvor blende i brzinu zatvarača da biste dobili dobru ekspoziciju.
Ako snimate iz ruke, počnite sa najmanjom brzinom zatvarača koju možete da koristite bez pojave neprihvatljivog zamućenja izazvanog podrhtavanjem fotoaparata ili kretanjem vatrometa. Brzina zatvarača od oko 1/10 s često dobro funkcioniše – dovoljno je velika da zamrzne kretanje vatrometa, ali dovoljno dugačka da zabeleži njegovo svetlo. Kada koristite fotoaparat na stativu, kao početnu tačku možete da izaberete mnogo manju brzinu zatvarača, kao što je jedna ili dve sekunde.
Kada želite da zadržite određenu oštrinu u čitavom kadru, počnite sa postavkom otvora blende f/8. Ako je potrebno da povećate količinu svetla, ali ne možete da koristite manju brzinu zatvarača bez zamućenja, možete da pokušate da povećate otvor blende na f/5,6 ili f/4 – ali što je širi otvor blende (tj. što je manji f broj), uža je dubina polja, što znači da je manje scene oštro fokusirano.
Možda će biti potrebno nekoliko pokušaja i grešaka kako biste pronašli odgovarajući balans brzine zatvarača i zabeležili detalje uz željenu oštrinu, u kombinaciji sa otvorom blende koji pruža dobru ekspoziciju i dubinu polja koju želite. Ako ne možete da dobijete dobro eksponirane rezultate bez zamućenja pomoću otvora blende i brzine zatvarača, pokušajte da podesite ISO. Fotoaparati sa većim senzorima, kao što su fotoaparati bez ogledala punog formata, poput EOS RP ili EOS R6, pružaju bolje performanse pri visokoj ISO osetljivosti i daju najbolje rezultate, ali i dalje važi pravilo da ostavite ISO vrednost nisko i da je povećate samo ako je potrebno.
9. Kako da zabeležim oblike od vatrometa?
Režim otvorene blende na fotoaparatu omogućava vam da zatvarač zadržite otvorenim koliko god je potrebno, što znači da možete da zabeležite kretanje i eksplodiranje vatrometa po nebu, uz tragove od svetla koji prave impresivne oblike. Da biste koristili režim otvorene blende, izaberite ručni režim (M) ili režim prioriteta zatvarača (Tv) i idite do kraja skale, preko 30 s. Jedanput pritisnite dugme okidača da biste otvorili okidač, pa ponovo kada želite da ga zatvorite.
Za dugačke ekspozicije potrebno je da fotoaparat bude izuzetno miran, pa je neophodan stativ. Korišćenje okidača na kablu ili daljinskog upravljača, kao što je Canon bežični daljinski upravljač BR-E1, takođe je veoma korisno pošto omogućava snimanje bez upotrebe ruku i održavanje oštrine slike. Ako imate fotoaparat sa podrškom za Wi-Fi, kao što je Canon EOS 90D, takođe možete da isprobate aplikaciju Canon Camera Connect, koja vam omogućava da daljinski okidate sa smartfona ili tableta.
10. Kako da izaberem pravilnu ekspoziciju za vatromet?
Tamno nebo sa jarkim vatrometom koji eksplodira na njemu predstavlja prilično neobičan scenario u pogledu fotografskog subjekta, pa u automatskom režimu fotoaparat može da podesi ekspoziciju koja je presvetla za vatromet na noćnom nebu. Ako snimate u ručnom režimu (M), odnosno u poluautomatskom režimu, kao što je Prioritet blende (Av) ili Prioritet zatvarača (Tv), možete da upotrebite kompenzaciju ekspozicije da biste to izbegli. Potražite dugme ili ikonu -/+ na ekranu i podesite na vrednost od približno -1 ili -2.
Ako koristite Ručni režim (M), takođe možete da obratite pažnju na skalu indikatora ekspozicije na LCD ekranu ili u dnu tražila fotoaparata, uz biranje kombinacije postavki kojа indikator pomera na levu stranu skale.
Moguće je snimati spektakularne fotografije vatrometa bez obzira na to koju kameru koristite. Ono što je najvažnije je da izađete, isprobate i probate da se zabavite!
Napisao: Petar Volinski
Srodni proizvodi
-
Fotoaparati bez ogledala
EOS R6
Šta god da snimate i kako god da snimate, EOS R6 vam omogućava da pokažete kreativnost na načine za koje niste verovali da su mogući. -
Širokougaoni objektiv sa fiksnom žižnom daljinom
RF 24mm F1.8 MACRO IS STM
Kompaktan i lagan objektiv od 24 mm sa fiksnom žižnom daljinom idealan je za fotografisanje pejzaža, vlogovanje i enterijere – kao i za odlične makro slike. -
Kompaktni digitalni
PowerShot G7 X Mark III
Fotoaparat sa dobrim mogućnostima povezivanja koji snima fenomenalne video zapise i fotografije koje će vaši pratioci obožavati. -
Ultraširokougaoni zum objektiv
RF 14-35mm F4L IS USM
Najširi RF objektiv kompanije Canon daje detaljnu sliku uz preciznost L serije, od 14–35 mm, dok je snimanje iz ruke lako uz stabilizaciju slike u 5,5 koraka. -
Širokougaoni objektiv
RF 16mm F2.8 STM
Kompaktan i pristupačan ultraširokougaoni objektiv od 16 mm punog formata za seriju EOS R, dizajniran za vlogere i kreativne kreatore sadržaja. -
Ultraširokougaoni zum objektiv
RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM
Kompaktan i lagan zum objektiv RF 15-30mm savršen za putovanja, uključujući gradske pejzaže, arhitekturu i vlogovanje u pokretu.